НВО школа-ліцей № 21 м. Кропивницький

Я людина серед людей

Пам’ятка класному керівнику по попередженню правопорушень учнів

1. Відвідайте всіх учнів на дому. Звертайте увагу на такі питання:
    • Який склад родини (соціальний та матеріальний);
    • У якому стані робоче місце дитини;
    • Взаємовідносини дорослих та дітей;
    • Що читає учень, чим захоплюється;
    • Його друзі, загальні інтереси;
    • Роль батька, матері у вихованні дитини.
    1. Дізнайтесь про здоров’я учня (медичні показники, в розмові з батьками).
    2. Виясніть,  як проходило формування характеру дитини в дошкільному віці.
    3. Застосовуйте особистісно-зорієнтований підхід до кожного учня, враховуючи його психологічний та фізіологічний стан, захоплення, нахили, вміння, позитивні риси характеру.
    4. Умійте розв’язувати проблеми, що постають в процесі взаємодії учнів з учителями-предметниками, запобігати конфліктам та бездоглядності.
    5. Пам’ятайте: учень повинен бути зайнятий корисною справою.
    6. Візьміть на облік родини:
      • Де немає контролю з боку батьків за поведінкою дитини;
      • Де батьки ухиляються від виховання дитини;
      • Батьки не справляються з вихованням дитини, не підтримують зв’язків з школою, класним керівником;
      • Батьки зловживають спиртними напоями, сваряться.

Рекомендації педагогам щодо спілкування з дітьми схильними до правопорушень

1. Проявляйте витримку під час спілкування з проблемними підлітками.

2. Терпляче і наполегливо пояснюйте неправильність їхніх поглядів і поведінки.

3. Намагайтесь переконувати і відкривати “важким” підліткам гідні та цікаві життєві перспективи.

4. Постійним повчанням не закріплюйте у підлітків, схильних до правопорушень, негативну оцінку своїх учинків.

5. Не перешкоджайте їхній участі у звичайних молодіжних об’єднаннях.

6. Уникайте надто наполегливо і безцеремонно втягувати таких підлітків в суспільні справи колективу учнів.

7. Сприяйте організації педагогами та батьками спільних масових заходів, що з’єднують підлітків з різною поведінкою, світосприйняттям, успішністю.

8. Втягуйте “важких” підлітків в суспільно корисні трудові справи, використовуючи притаманну їм завзятість в досягненні поставленої мети, прагнення до першості, частково усвідомлене почуття їхньої соціальної неповноцінності.

9. По можливості, з метою перевиховання підлітків, які вже зробили помилку в житті, змініть обставини та звичні їм форми поведінки, виказуйте їм довіру, схвалюйте їхні досягнення.

10. Виховуйте у таких підлітків вміння не тільки підкорятися, а й командувати, не принижуючи та не уражуючи інтереси однолітків.

Рекомендації учасникам педагогічного процесу щодо підвищення самооцінки у “важких” підлітків

1. Намагайтеся створити добрі стосунки у спілкуванні з підлітком, бо їх відсутність – це причина виникнення тривожності у дитини.

2. Поважайте індивідуалізм підлітка, бо його зневага веде до появи самотності дитини.

3. Стверджуйте загальнолюдські цінності – це стане на допомогу під час появи у підлітка думок про самотність або втрати друга (друзів).

4. Частіше нагадуйте “важким” підліткам про їхні позитивні якості – це допоможе уникнути в їхній свідомості закріплення негативних оцінок щодо них самих та формування низької самооцінки.

5. Навчайте підлітка поважати свою гідність, розуміти свої вчинки, виховувати самоповагу, позитивне ставлення, розуміння, терплячість до оточуючих, їхніх оцінок щодо самого підлітка.

6. Сприяйте розвитку процесу самореалізації – активній праці самого підлітка щодо розвитку своєї особистості.

7. Створюйте умови щодо формування у підлітків інтересу до того, якими вони стануть у майбутньому – це могутній фактор саморозвитку “важкого” учня.

8. Допомагайте “важким” підліткам знайти свої життєві цілі – це зможе усунути багато проблем під час їхнього виховання.